24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretmenlik dünya üzerinde icra edilen en özverili ve en kutsal mesleklerden biridir.Eğitim henüz çocuklar okula başlamadan evvel ailenin içinde başlıyor olsa da, çok az bir zaman sonra öğretim ile birleşerek okullarda devam ediyor. Okullarda ikinci anne babalarımız olan öğretmenlerimiz elbette. Üzerimizdeki emeklerinin, bize gösterdikleri sabır ve şefkatin karşılığını ödememizin asla mümkün olmayacağı öğretmenlerimiz tarafından şekillendirildik büyük ölçüde; hayallerimiz onlar tarafından teşvik edildi, kendimize güvenimiz en çok onlar sayesinde gelişti. Yurdumuzun her yerinde gelecek nesilleri eğiten bütün öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamayı Milletçe bir borç biliyoruz. Ayrıca ek olarak bilgisini vereyim, Öğretmenler Günü yalnızca bizim ülkemize ait bir özel gün değildir.

Dünyanın farklı ülkelerinde farklı tarihçelere sahip bir “Öğretmenler Günü” var.Cumhuriyetimizin ilk öğretmeni, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Türkiye’de Öğretmenler Günü Tarihçesi

Öğretmenler Günü

Türkiye’de her yıl 24 Kasım tarihi, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Ancak, bu kutlamalar Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana gelmiş uygulamalar değil. Peki Türkiye, Öğretmenler Günü’nü kutlamaya neden ve hangi tarihte başladı?

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyet Devrimi’nde en önemsediği meselerden biri de eğitimdi. Yeni kurulan Cumhuriyet’i muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak olan Cumhuriyet, nesillerinin eğitimli ve donanımlı olmasını, akla ve bilime dayalı bir eğitimsel yaşamı savunuyordu. Bunun için yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde Millet Mektepleri kurulmuştu. Bu okullar, okur-yazar olmayan halkı okur-yazar kılabilme çabasıyla bir eğitim seferberliği içinde açılmıştı ve Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mektepleri’nin Başöğretmeni unvanını aldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım 1928 yılı günümüz Öğretmenler Günü’nü oluşturur. 1981 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum yılı sebebiyle 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir ve her sene hem Atatürk’e hem de öğretmenlerimize karşı duyulan büyük bir minnet duygusu içinde kutlanır.

Öğretmen Olmak…

Öğretmenler Günü

Öğretmenlerimizin hayalidir bir çocuğun, bir gencin hayatını değiştirebilmek. Bu nedenle, duygusal anlamda oldukça ağır basan bir meslektir öğretmenlik. Öğrencilere dünyaya, canlılara, insana duyulan sevgiyi ve saygıyı, insancıl ve barışçıl idealleri, kısacası iyi bir insan, iyi bir birey olmayı öğretmek yalnızca ders kitaplarını takip ederek uygulanacak bir şey değildir. Öğretmenlerimizden öğrendiğimiz şeyler, hayatımızda yön vermektedir. Öğretmenlerimizin şefkatli, sevecen ilişkisini ömrümüz boyunca  unutamayız. Bu özel günde Öğretmenlerimize hediye alarak, üzerimizde çok fazla emeği olan öğretmenlerimizi mutlu etmeliyiz.

Üzerimizdeki emeklerini saygıyla ve sevgiyle kabul edip,  bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum..

Öğretmenlikle İlgili Söylenmiş Sözler

Öğretmenler Günü Öğretmenlik Sözleri

Geçmişten günümüze öğretmenlik mesleği hep önemli ve değerli olmuştur. Geçmişte yaşamış büyük insanlar da bunun farkındalar idi. Bu insanların öğretmenlik sözleri, öğretmenliğin kutsallığını bir kez daha anlamamıza yardımcı olacak nitelikte. Geçmişte yaşamış önemli insanların öğretmenlikle ilgili düşünceler nelermiş?

  • Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır. – Atatürk
  • Yeryüzünde öğretmenlikten daha onurlu bir tanımıyorum. – Diyojen
  • Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr muallim ve mürebbilerini sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. – Atatürk
  • Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. – Atatürk
  • Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. – Sokrates
  •  Heykeltıraş mermere ne ise; öğretmen de çocuğa odur. – Addison
  • Öğretmenin etkisi sonsuzdur. Etkisinin nerede biteceğini kendisi de bilemez. – Henry B. Adams
  • İyi bir öğretmen tarafızdır; herkese direnç, kendini denetleme ve ayarlama örneği olur. – Maurice Moffalt
  •  Öğretmenlik mesleklerin en az kazanç getireni, fakat insanı en çok ödüllendirenidir. – H.V. Dyke

Bu anlamlı günde Öğretmenlerimize hediye almayı unutmayalım lütfen 🤗

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Yorumları

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

/* ]]> */