Güzel Cilt İçin Mutlaka Yemeniz Gereken 11 Besin

1. Zeytinyağı

Zeytinyagi

Yapılan bilimsel araştırmalar, zeytinyağı tüketiminin cilt üzerindeki olumlu etkilerini kanıtlamış durumda. Zeytinyağının yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde daha canlı ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. İçindeki antioksidan sayesinde cildinize zarar veren serbest radikallerle de savaşacaktır.

2. Domates

Domates

Özellikle yaz ayları için bol bol domates tüketmenizi tavsiye eden araştırmalar bulunuyor. Domatesin içinde bulunan likopen adındaki maddenin güneş yanıklarına karşı doğal bir koruma sağladığı öne sürülüyor. Elbette sadece domates yiyerek güneşten korunamıyoruz. Yine de cildinize uygun bir güneş kremi edinmeniz iyi olacaktır.

3. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata

Yapılan araştırmalar, ayarında tüketilen çikolatanın cildinize iyi geldiğini göstermekte. Çikolatanın içinde bulunan kakao flavanolleri sayesinde cildinizin nem dengesi düzene girecektir. Çikolata tüketen kişilerde deri döküntüsü ve pürüz gibi cilt sorunlarının daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

4. Yulaf Ezmesi

Yulaf

Sabah kahvaltısını bol kalorili reçellerle, poğaçalarla yapmayı sevdiğinizi biliyoruz ama yulaf ezmesi şu an daha iyi bir seçenek olarak görünüyor. Yulaf ezmesi de cildi güzelleştiren yiyecekler arasında.

5. Karalahana

KaralahanaDermatoloji uzmanları tarafından yapılan incelemelere göre karalahana tüketimi cildinizin maruz kaldığı UV ışınlarının neden olduğu tahribattan korunmanızı sağlıyor. İçinde bulunan C ve A vitaminleri sayesinde cildinizi güzelleştiren yiyeceklerden biri olan karalahanayı mutlaka tüketmelisiniz.

6. Ceviz

Ceviz

İçinde bulunan Omega-3 yağ asidi sayesinde pek çok derde deva olarak gösterilen ceviz, aynı zamanda cildinizin de sıkı dostu. Pürüzlü, döküntülü, kuru bir cildiniz varsa, ceviz size kesinlikle iyi gelecektir.

7. Badem Sütü

Badem Sütü

Marketlerde hazır olarak da bulabileceğiniz –aynı zamanda evde kendiniz de yapabilirsiniz- badem sütü akne, kırışıklık ve deri döküntüsü gibi sorunların engellenmesine yardımcı bir besindir.

8. Soya

Soya

Soyada bulunan aglikon maddesi üzerine yapılan deneyler sonucunda bu maddenin cildin elastik yapısını destekleyici özellikte olduğu ortaya çıktı. Ciltte meydana gelen sarkma ve kırışıklıklara sebebiyet veren kolajen kırılmasını engelleyerek cildinizin genç kalmasına katkıda bulunan soya da cildi güzelleştiren yiyeceklerden biri.

9. Sarı dolmalık biber

Sarı Biber

Sofralarımızda yeşil dolmalık biberler geniş yer tutuyorlar ancak sarı dolmalık biberlere de bir şans vermeniz gerek. Sarı biberlerin içinde bulunan antioksidanlar cilde saldıran serbest radikallerle savaşarak kırışıklıkları engellemede yardımcı oluyor.

10. Kahve

kahve

Kahvenin Faydaları aslında saymakla bitmiyor (elbette doğru oranlarda tüketildiğinde). Her gün içeceğiniz bir bardak kahve sayesinde cilt kanserini önlemede oldukça etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Kahve tüketiminizi dengelemeniz burada en temel unsur. Cilt kanserine karşı önlem almak için aşırı dozlarda kahve tüketirseniz başka sağlık sorunlarınızın ortaya çıkabileceğini lütfen göz önünde bulundurun.

11. Kivi

Kivi

Bu küçük lezzetli meyvenin yarısında bile o kadar çok C vitamini var ki şaşırırsınız. C vitamini cildinizde kolajen sentezine yardımcı olur ve ince çizgilerin yumuşayarak gözden kaybolmasını sağlar. Cilt kuruluğu ve kırışıklıklar için kivi tüketmeniz tavsiye ediliyor.

Facebook Yorumları

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

/* ]]> */