Nokia 6 İncelemesi

Nokia 6 İncelemesi

Nokia 6 Performansı Nasıl?

Akıllı telefonda ilk baktığımız şeylerden biri elbette performans. Window da piyasada olmasına rağmen işletim sistemi rekabeti iOS ve Android arasında geçiyor gibi. Nokia 6 da Android işletim sistemini (ve dolayısıyla Google Play’i) kullanan telefonlardan bir tanesi. Yani, Android’den memnunsanız bu telefona da göz atabilirsiniz.

 

Elbette iş sadece işletim sisteminde bitmiyor. Markaların kendi arayüzleri de performansı etkiliyor. Ama söz konusu Nokia 6, hatta Nokia olunca Android’in üstüne hantal katmanlar veya belleği yiyip bitiren programlar yüklendi mi diye düşünmenize gerek yok. Birçok kişinin bu dijital hafiflikten memnun kalacağını düşünüyoruz. Nokia 6’da gezinmesi de oldukça rahat.

Nokia 6 Tasarımı Nasıl?

Nokia 6’nın gövdesi tek parça alüminyumdan üretilmiş; böylece hem hafif hem sağlam hem de görüntü olarak olduğundan çok daha lüks duruyor. Ağırlık açısından piyasanın en iddialısı değil ve boyutları elinizde rahatlıkla hissediliyor ama bunlar onu rahatça kullanmanıza engel değil.

 

Nokia 3 ve Nokia 5’teki yuvarlak kenarların yerini Nokia 6’da düz kenarlar almış. Telefonu uzun süre elinizde tuttuğunuzda aradaki konfor farkını hissedebilirsiniz ama genel olarak pek fark edeceğinizi düşünmüyoruz. Nokia 6 renkleri gümüş, bakır, mat siyah ve metalik lacivert olacak ki hepsi şık tonlar. Özel parlak siyah bir model de ekstrası olacak.

Nokia 6 Ekran Kalitesi Ne Durumda?

Nokia 6’nın genel tasarımı, tuşların yerleşimi de kullanımı, fiyatı göz önünde bulundurulduğunda gayet iyi. Home tuşu yerine ekrandan parmak izini taratması da Nokia 6’da mevcut. Telefonun 5.5 inçlik Full HD ekranı net ve aydınlık. Bir retina ekran değil tabii ama fiyat aralığını hesaba katarsanız kalitesi oldukça yüksek sayılabilir.

 

Nokia 6 piyasaya çıktıktan sonra oyun oynamaya veya video izlemeye dair yorumlar da gelmeye başlayacaktır ama telefonun ekran kalitesi, işlevsel tuşlar ve kullanışlı arayüzü göz önünde bulundurulduğunda hayal kırıklığı yaratmayacağı şimdiden tahmin edilebilir.

Nokia 6 Kamerası Rakipleriyle Yarışabilir mi?

Nokia 6, 16 MP arka kamera ve 8 MP ön kamerayla donatılmış. Arka kamera yuvarlak hoş bir tasarıma sahip. Özellikleri arasında çift tonlu flaş ve HDR de bulunuyor. Nokia 6’nın kamerası, DSLR makinelerin yerini tutmasa da ekonomik telefon serisi arasında tatmin edici çekimler yapan bir model olarak muhtemelen yerini alacak.

 

Nokia 6’nin ön kamerası ise selfie çekmeyi sevenler için yeterli olacaktır. Bu kadar fotoğraf çekmeye veya başka şekillerde kullanmaya rağmen, genel kullanımda tek şarjla bütün günü geçirmeye yaklaşabileceğinizi tahmin ediyoruz. Ama tabii telefonu nasıl kullandığınıza göre bu süre değişebilir.

Nokia 6 Fiyatları Ne Kadar?

 

Nokia 6 fiyatları, Amazon’da 179$ olarak açıklandı ama normalde başlangıç fiyatı 229$. Nokia 6 Türkiye fiyatı da çoktan belli oldu. Bu işlevsel ve ekonomik telefon 1350 TL’den başlayan fiyatlarla halihazırda satışta. (Eklemek gerekirse Nokia 5 fiyatı 1150 TL ve Nokia 3 fiyatı da 950 TL’den başlıyor.) Nokia 6, Nokia’nın akıllı telefon piyasasında yerini sağlamlaştıracak mı göreceğiz.

Facebook Yorumları

Bu içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir?

/* ]]> */